A csillószőrök és a nyákréteg által biztosított öntisztulás, a mukociliáris klírensz segítségével a hörgőkben a váladék 4-10 mm/perc sebességgel halad kifelé. Amennyiben a nyákréteg sűrűsége gyulladásos folyamat következtében megnő, a tisztulás sebessége a felére csökkenhet, de a nyákdugó akár a mögöttes légutak elzáródását is kiválthatja. Ennek következtében károsodik a gázcsere, egyes szakaszok légtelenné válnak, nagyobb területre terjedhet a fertőzés és még az A-típusú immunglobulinok mennyisége is csökken.

Szerencsére rendelkezésre állnak olyan gyógyszerek, melyek csecsemők számára már 0 éves kortól alkalmazhatók a nyák oldására és a köhögés könnyítésére. Az ambroxollal folytatott több mint 100 klinikai vizsgálat során több mint 15 ezer beteg adatait értékelték, bennük akut és krónikus betegségben szenvedő felnőtteket és gyermekeket. Gyermekek számára az Ambroxol-Teva szirup alkalmazása hatékony segítséget jelent akut és krónikus légúti kórképek következtében károsodott nyákképződés és nyáktranszport esetén.

Csecsemők esetén ne alkalmazzunk nyákoldókat közvetlenül a napközbeni és az éjszakai altatást megelőzően, azért, hogy elkerüljük a nyák felhalmozódását a légutakban. A nyákoldó kezeléssel párhuzamosan gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról is. Jó tudni, hogy a normál légúti váladék 95 %-ban vizet tartalmaz.

Válasszunk olyan nyákoldót, melyet antibiotikummal egy időben is beadhatunk a babának. Ne feledjük, a bakteriális felülfertőződés veszélye miatt orvosunk – amennyiben indokoltnak tartja – antibiotikumot is fog rendelni a nyákoldó mellé. Az ambroxol antibiotikummal egy időben is bevehető, egyes antibiotikumok bejutását pedig fokozza a hörgőváladékba.